První díl o PPP najdete tady a druhý tady.

Jak už jsem psala minule, porucha příjmu potravy trvala cca 6 let mého života. Je to hrozný a dost smutný a nyní to nedokážu vůbec pochopit, ale je to bohužel tak. Říká se, že šance na uzdravení z tohoto psychického onemocnění je velmi malá a že se lidé neobejdou bez odborné pomoci. Já se bez ní ale obešla…

Z PPP jsem po tolika letech byla tak unavená a vyčerpaná, že už mě tak žít nebavilo. Navíc jsem začala mít po několika situacích, kdy mi bylo strašně špatně, bušilo mi srdce jako o závod a točila se mi hlava, velký strach o svoje zdraví. Takže jsem si prostě jednoho krásného dne řekla A DOST! A světe div se, najednou to šlo…

Dostala jsem se prostě na úplné dno, kdy jsem se nenáviděla a nemohla jsem takhle dál, a tak jsem se prostě odrazila.

Velkou oporou mi byl samozřejmě můj partner Jirka. Ani on a ani nikdo jiný prakticky neví, kdy jsem se z toho dostala. Dlouho jsem totiž lhala, že jsem už v pořádku, ačkoliv jsem nebyla.

Ve chvíli, kdy jsem se však rozhodla, že se uzdravím, mi moc pomohla jeho láska.

Co mi v tom, abych se k PPP nevrátila pomohlo? Hodně mi pomohl ten strach o zdraví, který jsem dostala! Najednou jsem si řekla, že budu mít raději pár kilo navíc a budu zdravá, než o svůj život třeba přijít. Mnohokrát, když jsem s PPP žila, jsem si představovala, jak vypadají asi mé orgány. A víte, co jsem si myslela? Že jsou úplně černé, nemocné, že jsme je zničila. Strach o moje zdraví byl ten největší a vlastně nejlepší důvod. Vystrašila jsem se natolik, že jsem už nikdy více nezvracela, ani nedržela hladovku. Jako by těch 6 let, které jsem prožila ani neexistovalo… Je to vlastně paradox. Ale aspoň jde vidět, že je to onemocnění v hlavě a když si to člověk srovná, najednou to jde!

Zpočátku mi hodně pomáhalo to, že jsem si fotila jídlo, které jsem pak snědla. Snažila jsem se, aby jídlo, které jím, bylo zdravé a aby mé porce byly tak akorát. Potom, co jsem se najedla, jsem necítila žádné výčitky a pokud nějaká myšlenka na to, že bych se chtěla přejíst, přišla, snažila jsem od ní odvést pozornost. Například jsem si pustila seriál nebo jsem se šla projít ven. Původně jsem si chtěla vést deník a každý den si zapsat, ale já na deníky moc nejsem. Ve chvíli, kdybych vynechala jen jediný den, bych měla pocit selhání, a tak jsem s tím nakonec raději ani nezačínala. 🙂 Co mi také pomáhalo, tak bylo to, že jsem jedla s někým a nebyla u jídla sama. Najednou jsem si jídlo dokázala vychutnat a společný čas u oběda či u večeře se stal mou velmi oblíbenou aktivitou. Začala jsem přemýšlet co jím a začala jsem hodně dbát na kvalitu toho, co sním. A tak jsem ze sebe měla dobrý pocit. Každý den, který jsem úspěšně zvládla byl skvělý a já získávala stále více a více sebevědomí, které jsem ztratila. Už jen tím, že jsem byla sama na sebe pyšná!

Původně jsem se dost bála, kolik kilo asi naberu, když budu všechno jídlo držet v sobě. Překvapivě se nestalo nic hrozného, přibrala jsem asi tak 5 kilo, ale bylo to postupné nabírání. Snažila jsem se nad tím moc nepřemýšlet a nedělat si z toho velkou hlavu, ačkoliv úplně jsem se tomu vyhnout nedokázala. Hodně jsem tedy usilovala o to, abych jedla opravdu zdravě a u toho se aspoň trochu hýbala. Ale nikdy jsem se na váhu, kterou jsem měla, když jsem PPP trpěla, už nedostala. Což samozřejmě není vůbec důležité. 🙂

V názvu článku je napsáno, že mám nějaké následky. Ano mám. Mám něco, co mi mou nemoc bude připomínat už navždy. A to jsou mé zuby. Pokud několik let několikrát denně zvracíte, je to pro zuby velmi náročné. Několikrát denně se setkávají s kyselinou, která narušuje sklovinu. A tak se jednoduše stalo, že jsem si poškodila úplně, ale úplně všechny zuby a o jednu stoličku jsem dokonce přišla. Horní šestka byla natolik oslabená, že jsem jednou kousla do takové té pražené tvrdé kukuřice a ulomil se mi kousek zubu. Já se tenkrát však k zubaři chodit hrozně bála. Bála jsem se toho, co bych se o svých zubech ještě dozvěděla, a tak jsem se raději k zubaři nevydala. Jenže ten zub se postupem času začal jakoby drolit. V tu chvíli už jsem se začala bát, a tak jsem k zubaři šla.

Poté, co jsem se dozvěděla, že zub nepůjde zachránit, jsem vyhledala ještě jednoho zubaře a ten našel řešení v podobě toho, že mi nechá kořen zubu a nasadí tam korunku. Bohužel po několika málo letech mi korunka vypadla a kořen zubu byl ve velmi špatném stavu, takže mi byl úplně vytrhnut a doteď mi stolička chybí. V blízké době pravděpodobně nasadím rovnátka napevno. Dlouho jsem se tomu tedy snažila vyhnout, ale nejde to odkládat donekonečna a rovnátka nebudu mít napořád. Snad! 😀 Psala jsem však, že jsou poškozené všechny mé zuby. Ano, jsou. Mám totiž na ploškách zubů eroze, tudíž ďolíčky do skloviny. U horních předních zubů mám navíc kousek odštípnutý a sklovina je zeslabená. Také tím, že je sklovina narušená se mi lehce zuby zbarvují, takže mám co dělat, abych je udržela alespoň trochu bílé. 😀 Naštěstí bělit zuby můžu, ale šetrně. 🙂 Není to tedy žádná katastrofa, mohla jsem dopadnout hůře, ale věřte mi, že mě to dlouho trápilo.

PPP má samozřejmě nějaké následky i psychické. Kvůli nemoci jsem ztratila spoustu kamarádů, na které jsem neměla čas, a tak jsem musela budovat nová přátelství. Neměla jsem absolutně žádné sebevědomí a musela jsem ho získávat znovu. Bála jsem se novým přátelům dostatečně otevřít, a tak nějakou dobu trvalo, než poznali mé opravdové já.

Sem tam se mi i dnes stane, že se mi zdá o tom, že se přejím a následně zvracím nebo že musím nějak vysvětlit třídní učitelce na střední, proč jsem nebyla ve škole…

Ani nevíte, jak si vždycky oddechnu, že jsem se vzbudila a byl to naštěstí jen sen. Ale to jsou vlastně jen prkotiny, mohla jsem dopadnout daleko hůř.

A příště už o tom, jak jsem začala milovat svůj život a mít ráda sama sebe i se všemi nedokonalostmi. 🙂

 

 

 

promo-image